Turn off the Lights

2011 New York Comic Con TV Schedule

The annual New York Comic Con begins this weekend, and the world of television will have its fair share of representation at the four day event.  The schedule includes panels featuring cast and crew, as well as footage and news from a slew of TV shows.  The NYCC officially kicked off today, but Friday will mark the beginning of it’s television coverage with ABC’s new fairytale inspired series, Once Upon a Time.

One of the highlights from the event will be another screening of the Locke and Key pilot that Fox passed on back in May, and which still has not been picked up by any other network.  Fox will also be featuring a series that did make it through pilot season with Terra Nova, whose panel will include showrunner and Star Trek alum, Brannon Bragga.  The Walking Dead will be premiering it’s second season this Sunday, but the day before numerous members of the cast, as well as comic creator Robert Kirkman, will be in NYC for a Q&A at the fan convention.

IGN.com provided this full schedule with all the shows being covered at the NYCC this weekend.

Friday, October 14th

10:30-11:30am: Once Upon a Time (Room 1A06)
Panelists: Edward Kitsis and Adam Horowitz

10:45-11:45am: Good Vibes (Room 1A22)
Panelists: Adam Brody, Josh Gad, Debi Mazar, Olivia Thirlby, Tom Brady, Brad Ableson, Mike Clements

12:00pm-1:00pm: Locke & Key Pilot Screening (MTV Theater, 1A10)

4:15-5:00pm The Venture Bros. (IGN Theater)
Panelists: Doc Hammer, Jackson Publick

5:00-6:00pm: Marvel Anime (Room 1A22)
Panelists: Jeph Loeb

5:15-6:00pm Robot Chicken (IGN Theater)
Panelists: Seth Green, Matthew Senreich, Doug Goldstein, Zeb Wells

6:15-8:30pm Comedy Central (1A22)
Panelists: TBA

6:30-7:30pm Finding Bigfoot (Room 1A15)

Saturday, October 15th

10:30-11:30am: Green Lantern: The Animated Series (Room 1A10)
Panelist: Bruce Timm

11:00am-12:00pm Terra Nova (IGN Theater)
Panelists: Brannon Braga, Jason O’Mara, Stephen Lang

1:15-2:15pm: Oddities/Trek Nation/Prophets of Science (Room 1A03)
Panelists: Dr. Michio Kaku, Evan Michelson, Mike Zohn, Rod Roddenberry, Ryan Matthews

2:45-3:45pm: Nikita (IGN Theater)
Panelists: Maggie Q, Lyndsy Fonseca, Shane West, Albert Kim

3:45-4:45pm: Marvel TV (Room 1A10)
Panelist: Jeph Loeb

4:45-5:15pm Eagleheart (1A06)
Panelists: Andrew Weinberg, Chris Elliott, Jason Woliner, Maria Thayer, Michael Koman

2:00-3:45pm Smallville: The Complete Series DVD Retrospective Premiere (1B01)

3:45-4:45pm: Death Valley (Room 1A22)
Panelists: Tania Raymonde, Charlie Sanders, Texas Battle, Spider One, Eric Weinberg

4:00-4:30pm: Superjail (American Airlines Theater, 1A06)
Panelists: Christy Karacas, Jackson Publick, Janine DiTullio, Stephen Warbrick

5:15-6:15pm: The Walking Dead (IGN Theater)
Panelists: Robert Kirkman, Gale Anne Hurd, Greg Nicotero, Jon Bernthal, Laurie Holden, Steven Yeun, Chandler Riggs, Lauren Cohan and Norman Reedus

5:30-6:15pm: The Heart, She Holler (American Airlines Theater, 1A06)
Panelists: Patton Oswalt, Alyson Levy, Heather Lawless, John Lee, Joseph Sikora, Kristen Schaal, Leo Fitzpatrick

6:30-7:00pm: Delocated! (American Airlines Theater, 1A06)
Panelists: Ali Farahnakian, Jacob Kogan, Jon Glaser, Steve Cirbus, Yung-I Chang

7:15-8:00pm: China, IL (American Airlines Theater, 1A06)
Panelists: Brad Neely, Daniel Weidenfeld

7:30-8:30pm: Beavis and Butt-head (Room 1A10)
Panelist: Mike Judge, Luke Wilson (moderator)

8:15-9:00pm: Black Dynamite (American Airlines Theater, 1A06)
Panelists: Michael Jai White, Byron Minns, Carl Jones, Kym Whitley

9:00-10:00pm: Paranormal State (Room 1A15)
Panelist: Ryan Buell

Sunday, October 16th

11:00am-12:00pm: Transformers Prime (Room 1A24)
Panelists: TBA

11:00am-12:00pm: Adventure Time / Regular Show (American Airlines Theater, 1A06)
Panelists: Bill Salyers , J.G. Quintel, Jeremy Shada, Pendleton Ward, Sam Marin

11am-12:30pm: The Increasingly Poor Decisions of Todd Margaret / Portlandia (MTV Theater, 1A10)
Panelists: Fred Armisen, Carrie Brownstein, Seth Meyers (Portlandia moderator), David Cross, H. Jon Benjamin (Todd Margaret moderator)

12:30-1:45pm: Ben 10 / Generator Rex (Room 1A22)

1:15-2:15pm: The Fabric of the Cosmos (Room 1A23)
Panelists: Brian Greene, Jonathan Sahula

1:30-2:30pm: Voltron Force (Room 1A24)

2:00-3:30pm: Level Up World Premiere (Room 1A22)

Liked this article? Try These!

Comments

Meet the Author

User not found.

Follow Us